0 Kč Košík

Přisvícení kamer - CP PLUS

Přisvícení bezpečnostních kamer se používá u kamerových systémů, kdy není ve sledovaném prostoru žádné osvětlení a je požadavek na monitorování ve dne i v noci.
V případech, kdy je u kamerového systému požadováno noční sledování a snímané prostory nejsou osvětleny (např. pouličním osvětlením), lze použít přisvícení bezpečnostních kamer přídavnými svítidly. Přisvícení kamerového systému může být buď ve viditelném spektru nebo neviditelném spektru - infračervené (IR).

Přisvícení bezpečnostních kamer ve viditelném spektru

Pro noční přisvícení bezpečnostních kamer lze použít libovolné zdroje světla s intenzitou osvětlení odpovídající citlivosti kamer. Z důvodů úspory elektrické energie se často používají svítidla s pohybovými PIR spínači, které zapínají přisvícení pouze v okamžiku, kdy se snímaným prostorem někdo pohybuje. Typickým představitelem jsou např. halogenové reflektory s PIR spínačem. Přesto, že jsou spínány pouze při pohybu osob ve sledovaném prostoru, mají velkou spotřebu elektrické energie. Díky vývoji LED zdrojů světla se v současnosti stále více prosazují LED reflektory s bílým světlem, které vynikají nízkou spotřebou. Tyto reflektory je vhodné doplnit venkovním PIR pohybovým spínačem který umožňuje spínat reflektory v závislosti na pohybu osob ve snímaném prostoru a intenzitě venkovního světla. Vyrábějí se také venkovní LED reflektor 230V / 50Hz s výkonem 5W s integrovaným PIR pohybovým spínačem.
 

Infračervené (IR) přisvícení bezpečnostních kamer

Infračervené (IR) přisvícení bezpečnostních kamer se používá v případech, kdy není z různých důvodů možné nebo vhodné použít umělé osvětlení ve viditelném spektru. Při realizaci takového kamerového systému lze použít kamery s vestavěným IR přisvícením (viz kapitola Výběr vhodné kamery), nebo zvolit kombinaci vhodné kamery a IR reflektoru.

 

Při návrhu a realizaci IR přisvícení je nutné dbát následujících pravidel:

  • před vlastní realizací si ověřit, zda je uvažovaná kamera citlivá k IR záření ve zvoleném spektru
  • zjistit, do jaké vzdálenosti je IR přisvícení potřeba a podle toho zvolit IR reflektor s vhodným dosvitem. Přitom je nutné si uvědomit, že IR reflektor je bodový zdroj světla a intenzita IR přisvícení ve volném prostoru, kde nelze využívat odrazu IR záření od okolních ploch, bude nižší než např. přisvícení venkovních prostot podél zdi nebo velkých světlých ploch, které IR záření odráží.
  • uvědomit si, že úhel záběru objektivu je jiný než úhel vyzařovaného IR přisvícení (který bývá zpravidla menší, zvláště při větších vzdálenostech) a sledovaný prostor není rovnoměrně osvětlen (jako ve dne), ale zpravidla pouze v části zabíraného prostoru. Toto lze řešit i přisvícením z více reflektorů. S tím úzce souvisí i správné nasměrování přisvícení ve směru záběru objektivu.
  • uvědomit si, že u barevných kamer při IR přisvícení za tmy dochází k monochromatickému podání barev
  • uvědomit si, že běžné objektivy nezaostřují viditelné a infračervené světlo do stejného místa - u běžného objektivu zaostřeného za denního světla může při IR přisvícením nastat rozostření obrazu - vyjímkou jsou speciální objektivy s asférickými čočkami pro kamery DEN/NOC pro IR přisvícení, které zaostřuje do stejného místa i při IR přísvitu.
  • uvědomit si, že dosvit IR reflektoru je výrobcem udáván pro konkrétní citlivost kamery a konkrétní světelnost objektivu a v případě vaší realizace může být odlišný - Napájení IR reflektorů je DC 12V.

Důležité upozornění: při použití venkovních kamer s IR přisvícením zabudovaným v kameře může nastat situace, kdy je obraz znehodnocen. Je to způsobeno pavučinami nataženými na skle před objektivem, které jsou nasvíceny IR zářením z kamery. Pomůže očistění skla před objektivem.